بلاگ

طراحی کابینت سبک اسکاندیناوی

کابینت سبک اسکاندیناوی یکی از المان‌هایی است که معرف سبک اسکاندیناوی است. در واقع سبک‌های دکوراسیون با توجه به فاکتورهای ظاهری مختلف به چند نوع تقسیم می‌شوند که سبک اسکاندیناوی یکی از آن‌ها است. با این حال کابینت‌های این سبک از سایر المان‌های تشکیل‌دهنده محبوب‌تر هستند و در حال حاضر بسیار ترند شده است. این سبک به دلیل اینکه بیشتر سلیقه و سبک کشور اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی است با این اسم نامگذاری شده است؛ اما با این حال در کشور ما نیز طرفداران خاص خود را دارند.

 

طراحی کابینت اسکاندیناوی

جنس کابینت اسکاندیناوی

کابینت سبک اسکاندیناوی در جنس‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شود. البته مدل‌های لوکس آن معمولاً از جنس چوب هستند. با این حال از آنجایی که متریال دیگری نیز وجود دارد که ارزان قیمت‌تر باشند، برای ساخت این کابینت‌ها از این متریال‌ها نیز استفاده می‌شود. برای مثال ام‌دی‌اف اولین متریالی است که برای تولید کابینت نه تنها در سبک اسکاندیناوی بلکه تمامی سبک‌ها کاربرد دارد؛ همچنین پلای‌وود با اینکه قیمت بیشتری نسبت به ام‌دی‌اف دارد اما مقاومت خوبی نیز در برابر رطوبت و ضربه از خود نشان می‌دهد.

رنگ بندی کابینت اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی به روستیک و روستایی بودن شناخته می‌شود اما طراحان ویژگی‌های ظاهری مدرن را نیز با آن درآمیختند. این موضوع باعث شده دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی مدرن به شدت محبوب و ترند شود. در مورد رنگ این کابینت‌ها نیز باید بگوییم که بیشتر با ترکیب روشن و طیف رنگی قهوه‌ای سفارش داده می‌شوند.

از طرفی با اینکه می‌توانید تنها از کابینت سبک اسکاندیناوی برای آشپزخانه خود استفاده کنید، اما تاثیر کف‌پوش‌های چوبی و دیوارپوش‌های چوبی یا طرح سنگ در زیبایی و نمای بیشتر کابینت‌ها را نیز نمی‌توان نادیده گرفت. در واقع کنار هم قرار گرفتن این المان‌ها یک طرح اروپایی کلاسیک ایجاد می‌کند که زیبایی آن مثال زدنی است.

لازم به ذکر است کابینت‌های های‌گلاس، چوبی، نئوکلاسیک و روستیک می‌توانند به صورت تک و حتی تلفیقی در این سبک مورد استفاده قرار گیرند. البته کابینت‌های‌گلاس طراحی مدرن‌تری دارند و اگر می‌خواهید از این کابینت‌ها استفاده کنید، طیف رنگی روشن مانند سفید بهترین انتخاب خواهد بود. در واقع در این سبک رنگ سفید معمولا به عنوان رنگ اصلی در نظر گرفته می‌شود. در برخی موارد نیز از رنگ مشکی در کنار سفید استفاده می‌کنند که ترکیب شیک و جذابی است. اگر به این ترکیب رنگ علاقمند هستید می‌توانید دیوار و کابینت سبک اسکاندیناوی را سفید و کانتر را مشکی در نظر بگیرید.

مزیت استفاده از کف‌پوش چوبی درکنار کابینت اسکاندیناوی

کف‌پوش چوبی یکی از اساسی‌ترین اجزای سبک دکوراسیون اسکاندیناوی محسوب می‌شود. البته با اینکه همخوانی و هارمونی کف‌پوش چوبی با کابینت سبک اسکاندیناوی را نمی‌توان نادیده گرفت اما اجباری در انتخاب آن نیست. در واقع امکان جایگزین کردن سرامیک، کاشی‌های مخصوص و سنگ‌ها با کفپوش چوبی وجود دارد. با این حال استفاده از کف‌پوش چوبی در آشپزخانه قدرت مانور شما را بالا می‌برد. البته این نوع کف‌پوش نسبت به سنگ و سرامیک آسیب‌پذیرتر است اما عدم احساس کثیفی و لک و سهولت نظافت از جمله مزیت‌های آن هستند.

طراحان میان کف‌پوش سنگی و چوبی تفاوت زیادی قائل هستند و به چند دلیل چوب را به سنگ برتری می‌دهند. کف‌پوش‌های چوبی از لحاظ رنگ و متریال محدودیت ندارند و گستره وسیعی را شامل می‌شوند. این مسئله ست کردن کابینت سبک اسکاندیناوی با کف‌پوش یا ایجاد تضاد میان آن‌ها را ساده‌تر می‌کند که قطعا جلوه کابینت را نیز دو چندان خواهد کرد؛ همچنین نصب و جداسازی آن ساده‌تر است و در صورتی که بخواهید تغییرات کوتاه مدتی برای کف آشپزخانه اعمال کنید، آزادی عمل بیشتری خواهید داشت و هزینه کمتری نیز متحمل خواهید شد.

تفاوت کابینت اسکاندیناوی با کابینت سبک مینیمال

با توجه به اینکه سبک اسکاندیناوی طراحی ساده‌ای دارد و معمولاً تجملاتی و پر زرق و برق نیست، شاید بررسی تفاوت سبک اسکاندیناوی با سبک مینیمال برایتان جالب باشد. در منطقه اسکاندیناوی که خاستگاه این نوع سبک دکوراسیون محسوب می‌شود، سرمای هوا بسیار زیاد است. این موضوع باعث شده کابینت سبک اسکاندیناوی و سایر المان‌های این سبک به گونه‌ای طراحی شوند تا گرما را منتقل کنند. به طور کلی در سبک اسکاندیناوی از رنگ‌های متنوعی استفاده می‌شود که به انتقال بهتر گرما کمک می‌کنند. در مقابل برای سبک مینیمال طراح استفاده از رنگ‌های کمتر و خنثی را در نظر دارد. با این تفسیر در سبک اسکاندیناوی رنگ‌های گرم و در سبک مینیمال رنگ‌های سرد کاربرد دارند.

طراحی کابینت های سبک اسکاندیناوی

تاثیر استفاده از کابینت اسکاندیناوی در فضای آشپزخانه

گفتیم در سبک اسکاندیناوی رنگ المان‌ها معمولا روشن و گرم هستند؛ به همین دلیل فضای آشپزخانه جادار و دل‌باز به‌نظر می‌رسد. از آنجایی که در این سبک رنگ سفید و رنگ‌های نزدیک به آن انتخاب بسیاری از طراحان برای کابینت‌ها است، آشپزخانه بزرگ‌تر از حد معمول دیده می‌شود.

از طرفی رنگ‌های روشن نور طبیعی را انعکاس می‌دهند و کابینت سبک اسکاندیناوی باعث روشن‌تر شدن آشپزخانه می‌شود. این مزیت نه تنها از روشن کردن لامپ اضافی در روز جلوگیری می‌کند، از مانع هدر رفتن انرژی نیز می‌شود.

از دیگر مزیت‌های انتخاب کابینت آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی می‌توان به این مورد اشاره کرد که به راحتی با رنگ‌های دیگر ست می‌شوند. رنگ‌های روشن به‌خصوص سفید در کنار هر نوع پالت رنگی دیگری جلوه دارند و به راحتی ست می‌شوند. به همین دلیل اگر بخواهید در کنار رنگ اصلی یک رنگ دیگر نیز در المان‌های آشپزخانه به‌کار ببرید می‌توانید از هر رنگ دلخواهی استفاده کنید. ترکیب سفید با رنگ‌های فندقی، گردویی و طیف نزدیک به آن، بسیار در این سبک محبوب هستند و معمولا کابینت سبک اسکاندیناوی طبق این پالت رنگی انتخاب می‌شود.

سخن پایانی

کابینت سبک اسکاندیناوی یکی از اجزای این سبک دکوراسیون است که برای آشپزخانه استفاده می‌شود. این نوع کابینت بیشتر از جنس ام‌دی‌اف یا پلای وود ساخته می‌شود و معمولاً نیز رنگ‌های روشنی مانند سفید و طیف رنگی قهوه‌ای در آن به‌کار می‌رود. البته چیزی که در این سبک بیشتر از همه جلب توجه می‌کند انتخاب رنگ سفید به عنوان رنگ اصلی کابینت‌ها و دکور آشپزخانه است. با اینکه سبک اسکاندیناوی به سبک مینیمال شباهت زیادی دارد اما باید بگویم که استفاده از رنگ‌های گرم در سبک اسکاندیناوی و به کارگیری رنگ‌های سرد در سبک مینیمال از تفاوت‌های آن‌ها است. استفاده از کابینت‌های سبک اسکاندیناوی به دلیل رنگ روشن آن‌ها، باعث جادار و دل‌باز به نظر رسیدن آشپزخانه خواهد شد و همچنین نور طبیعی در محیط انعکاس پیدا می‌کند و شاهد روشنایی بیشتر آشپزخانه نیز خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.