بلاگ

راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه

سوسک

احتمالا تمام شما با مشکلات ناشی از وجود آفات و حشرات موذی در خانه خود مواجه شده اید و این مشکل زمانی بد تر می شود که این آفات راه خود را به سمت قلب خانه شما ، آشپز خانه و خصوصا جاهایی که دسترسی سخت تری همانند تاج کابینت مدرن آشپزخانه دارند پیدا می کنند و به مواد غذایی شما آسیب می رسانند.

بد تر از آن امکان آن وجود دارد که آن ها نا خواسته به غذای شما راه پیدا کنند و مشکلات گوارشی زیادی را با خود همراه کنند . از همین رو از میان بردن این آفات بیش از پیش اهمیت برخوردار می شوند و ما در این مقاله بر آن شدیم تا راهکار هایی خانگی را برای از میان بردن آفات آشپزخانه به شما آموزش بدهیم . با ما همراه باشید .

آفات کابینت

انواع آفات آشپزخانه

در وهله اول برای از بین بردن آفات آشپز خانه شما باید متوجه باشید که با چه نوع آفات و حشره ای دست به گریبان هستید تا با بتوانید با استفاده از روشی مطمئن و خانگی اقدام به از میان بردن آن ها بکنید . انواع این آفات به شرح زیر می باشد :

 1. مورچه ها
 2. سوسک های ریز کابینت 
 3. عنکبوت ها
 4. دیگر آفات ریز

بیشتر بخوانید : در مورد نصب تاج چوب اطلاعات بیشتری را کسب کنید .

علاوه بر این محیط آشپزخانه محل بسیار مناسبی برای تکثیر و زاد و ولد این حشرات موذی است. زندگی جانوران موذی در خانه برای همه افراد خانواده آزاردهنده می باشد و  ترفند های زیادی برای دفع این آفات آشپزخانه به کار می برید. یکی از روش های از بین بردن جانوران موذی در آشپزخانه استفاده از آفت کش و حشره کش می باشد.

معمولا استفاده از آفت کش و حشره کش به خاطر مواد شیمیایی به کار رفته بسیار خطرناک است. این سم ها از طریق هوا وارد بدن شما شده دچار مسمومیت می شوید. سرگیجه، حالت تهوع، تنگی نفس  از جمله مواردی است که با ورود این سم ها به بدنتان اتفاق می افتد. برای کاهش آسیب این سم ها می توانید از روش خانگی استفاده کنید.

حشرات موذی در کجا پنهان می شوند

 چنانچه گفتیم بهترین راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه، شناختن آناتومی این حشرات است. در آشپزخانه شما حشرات و جانوران ریز زیادی وجود دارد که هر کدام این جانوران به مواد دفع آفات عکس العمل متفاوت نشان می دهند. از جمله حشرات خانگی که در آشپزخانه  شما زندگی می کنند  سوسک ها، مگس ها، پروانه ها و مورچه اشاره کرد.

در اکثر مواقع در آشپزخانه، شما میزبان حشرات موذی مثل سوسک ها و مورچه ها هستید. بسیاری از این حشرات  موذی در کابینت های آشپزخانه، لوله های فاضلاب، سینک های ظرف شویی پنهان می شوند. آنها در جاهایی که نم فراوان، غذای زیاد، شکاف برای پنهان شدن وجود دارد علاقه مند هستند. متاسفانه به علت استفاده بی رویه از حشره کش و آفت کش بسیاری از این جانوران در برابر سم مقاوم شده اند.

جانوران موذی

چگونه از آشپزخانه خود محافظت کنید

 قبل از ارائه راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه توجه به چند نکته ضروری است. در قدم اول آشنایی با روش های جلوگیری از ورود حشرات و جانوران موذی به آشپزخانه شماست. حشرات خانگی از کجا به محیط خانه به ویژه آشپزخانه شما راه پیدا می کنند؟

بستن راه های ورود این حشرات خانگی از روش های خانگی در از بین بردن آفات است.  همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است.

 1. گرفتن درزها و شکاف های ساختمان از ورود حشرات خانگی جلوگیری می کند.
 2. نگهداری مواد غذایی در ظروف در بسته یکی دیگر از روش خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه است. چون چیزی که برای حشرات موذی مثل سوسک جذابیت دارد، مواد غذایی موجود در آشپزخانه است.
 3. یکی از بهترین راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه استفاده از چوب های با کیفیت برای ساختن کابینت های آشپزخانه است. یکی از علل آفات کابینت استفاده از چوب های نامرغوب در ساخت کابینت آشپزخانه می باشد. شما برای اینکه از شر آفات کابینت در امان باشید لازم است از جنس خوب برای ساخت کابینت استفاده کنید.
 4. زیرا حشرات موذی مثل سوسک ریز کابینت محل های پر رطوبت و تاریک را برای زندگی انتخاب می کنند. کابینت های آشپزخانه اکثرا از چوب ساخته می شوند. چوب وسیله ای است که بسیار سریع رطوبت را در خود جذب می کند، بنابراین استفاده از یک چوب مرغوب در ساختن کابینت در اولویت است. جنس این چوب رطوبت کمتری به خود جذب می کند، به همین علت حشرات موذی پایگاه امنی برای خود ندارند. شما اکثر مواقع با آفات کابینت درگیر هستید و برای حل این معزل به دنبال راه حل هستید. یکی از این راهکار ها استفاده از مواد ارگانیک برای مقابله با آفات کابینت می باشد.

راهکار خانگی از میان بردن آفات آشپزخانه

حال در این بخش آموزش از میان بردن آفاتی که پیش تر گفته شد را برای شما عزیزان شرح می دهیم :

 • مورچه ها :

در میان حشرات موذی ، مورچه ها بی آزار ترین آن ها می باشند . البته اشتباه نکنید که وجود مورچه هیچ آسیبی در بر ندارد بلکه مزاحمت کمتری را در میان دیگران دارند و راه خود را به هر کجایی که بخواهند پیدا می کنند . به همین منظور برای فراری دادن مورچه راهکار بسیار راحت خانگی وجود دارد که آن پاشیدن قهوه بر سر راه ورودی مورچه ها می باشد که این کار باعث خواهد شد که آن ها دیگر به آشپز خانه شما وارد نشوند .

راهکار دیگری که برای این امر وجود دارد استفاده از روغن لیمو ترش و سرکه می باشد به منظور انجام اینکار با بهره گیری از اسفنح آغشته به سرکه و روغن کابینت ها و تاج کابینت مدرن آشپزخانه و درب کابینت آشپزخانه خود را تمییز کنید و بعد از آن قطرات روغن را بر روی کابینت ها ، اقچه ها ، گوشه های آشپز خانه و هر شکافی که پیدا می کنید بریزید ، انجام اینکار راهکاری خانگی و مطمئن برا جلوگیری از ورود مورچه ها می باشد .

 • سوسک ها :  سوسک ریز آشپزخانه  جزو بد ترین و پر استرس ترین موجودات موزی در سراسر دنیا می باشند و هیچکس در هیچ جای دنیا از دیدن سوسک ها خوش حال نمی شود از همین رو برای رفتن به جنگ با سوسک ها شما باید به جوش شیرین و شکر مجهز شوید و آن ها را در محل مورد علاقه سوسک ها در جاهای تاریکی که قایم می شوند بگذارید تا آن ها را دور نگه دارید اما لازم به ذکر است که بدانید اگر مشکل شما بر طرف نشد بهتر است که از مواد شیمیایی نیز کمک بگیرید .

دفع آفات

 • عنکبوت هااز دیر باز تا کنون عنکبوت ها جزوی جدایی نا پذیر از ترس های انسان بوده اند و بشر هیچ گاه نتوانست به این ترس فائق بیاید که البته ترس بی جایی هم نیست زیرا عنکبوت های سمی می توانند به شدت خطر ناک باشند و در مواردی نیز حتی می توانند جان انسان را تهدید کنند.از همین رو مقابله با آن ها به شدت مهم و ضروری می باشد و برای انجام این مهم شما نیاز به یک اسپری دارید که آن را باید به محلو آب صابون و عصاره لیمو و یا پرتقال پر کنید و با اسپری کردن آن در اطراف شکاف ها و گوشه های آشپز خانه خود آن ها را فراری دهید تا دیگر قدم به آن محدده نگذارند .
 • دیگر آفات ریزشما عزیزان برای دفع دیگر آفات ریز و کوچکی که می توانند راه خود را به سمت خانه و آشپز خانه خود پیدا کنند کافی است که از روغن اکالیپتوس استفاده کنید ، روغن اکالیپتوس به علت بوی شیرین و نسبتا شدیدی دارد  باعث می شود که بسیاری از آفات ریز و کوچکی که سبب آزار شما می شوند فراری داده شوند . به منظور انجام این کار شما باید کابینت ها و دیگر نقاط آشپز خانه خود را با این روغن تمییز کنید و یا همانند روش بالا با مخلوط کردن روغن اکالیپتوس با آب ، آن را در تمامی نقاط خانه اسپری کنید . این امر سبب آن می شود که با تبخیر شدن روغن تمامی آفات و حشرات موذی از آشپرخانه و خانه شما دور بمانند و همچنین چند قطره روغن را اکالیپتوس را در مکان هایی قرار داد که رطویت در آن ها جمع می شود تا از ورود آفات و حشرات موذی مزاحم جلوگیری کند .

بیشتر بخوانید : در مورد کابینت های گلاس اطلاعات بیشتر کسب کنید .

همچنین نکته دیگری که شما عزیزان باید در نظر داشته باشید این است که با تمییز نگه داشتن آشپز خانه شما می توانید از ورود حشرات موذی جلوگیری کنید زیرا آفات به مکان های که تمییز هستند نمی روند ، پس به طور منظم اقدام به تمییز کاری آشپز خانه خود بپردازید . از همین رو شما می توانید با تماس با متخصصان ما در فروشگاه نقش چوب از آن ها راهنمایی و مشاوره بگیرید تا بتوانید خیلی بهتر از کابینت های خود محافظت کنید و در صوررت لزوم اقدام به بازسازی کابینت خود بکنید .

مواد طبیعی برای فراری دادن حشرات موذی

از دیر باز راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه توسط مردم به کار می رود. زمانی که حشرات خانگی وارد زیستگاه شما می شوند، خودشان را با محیط تان سازگار می کنند. در صورتی که به حشرات خانگی حساس باشید اولین ایده ای که به ذهنتان می رسد، خرید آفت کش است.

آفت کش حاوی مواد شیمیایی سمی هست که انسان ها و حیوانات خانگی در نتیجه تماس با آن آسیب می بینند. در نتیجه بسیاری از شما ترجیح می دهید از آنها کمتر استفاده کنید. اگر حشرات موذی آشپزخانه شما را برای زندگی انتخاب کردند، از جمله راهکار های پیشنهادی ما این موارد هستند.

استفاده مخلوط آب و سرکه برای فراری دادن حشره های خانگی مثل مورچه بسیار کاربردی است. سمپاشی این مخلوط باعث از بین رفتن حس بویایی مورچه ها می شود و  نمی توانند مسیر خود را شناسایی کنند.

حشرات موذی

یکی از متداولترین راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه استفاده از جوش شیرین است. این ماده پرخاصیت در فراری دادن و از بین بردن حشرات خانگی موذی مؤثر است. یک روش خانگی کاملا ارگانیک برای از بین بردن جانوران موذی مثل سوسک ریز است که از آفات کابینت محسوب می شود.

 

حشرات موذی با خوردن جوش شیرین در بدنشان دی اکسید کربن تولید شده و منجر به کشته شدنشان می شود. شما می توانید آن را به صورت یک اسپری آفت کش استفاده کنید و در محل هایی که حشرات موذی لانه دارند اسپری کنید.

لیموترش در خانه کاربردهای غذایی زیادی دارد. اما این میوه خوشبو یک راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه می باشد. از عصاره لیمو اسپری ساخته می شود که شما می توانید به راحتی برای دفع حشرات موذی استفاده کنید. این اسپری برای دفع کک بسیار کاربرد دارد.

کابینت آبی

استفاده از برگ نعنا یکی دیگر از راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه است. نعنا گیاهی است که سوسک از آن گریزان است. استفاده از اسپری نعنا یا قرار دادن نعنا در کابینت های آشپزخانه می تواند این جانوران موذی را از محیط دور کند.

سوسک ها حشرات موذی هستند که علاقه زیادی به مقوا، مجلات، روزنامه ها و چوب دارند. ترکیب پیاز با جوش شیرین یک روش خانگی برای از بین بردن این جانوران موذی است.

ترکیب آب و شکر یکی دیگر از راهکار خانگی برای از بین بردن آفات آشپزخانه مثل  سوسک های زیر کابینت است. زیرا این جانوران موذی علاقه زیادی به مواد شیرین دارند. ترکیب این دو ماده و گذاشتن آن در زیر کابینت برای از بین رفتن این آفات مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.